#WSZYSTKIEBOSKIE - BRODKA

#WSZYSTKIEBOSKIE - BRODKAKim jestem? Kim jesteś? Jaka jestem…jesteś?
Przyglądam i przeglądam się w sobie patrząc w twoje odbicie. Wiele nas łączy ?Czy aż tak bardzo się różnimy?
Wstaję, piję kawę albo szklankę wody…grzanka z serem na śniadanie albo jego brak, praca, szkoła , obowiązki i codzienne wybory, które skutkują większymi lub mniejszymi konsekwencjami, krótszymi lub dłuższymi.
Marzę, wybieram, winię się…winisz mnie, oceniasz, odsuwasz, odsuwam…siebie
Tak bym chciała abyś była przy mnie, byś wsparła swoim słowem, gestem…tak często siebie nie lubię.
Takie jesteśmy zwyczajnie boskie, codzienne, szare z masą wyrzutów lub zarzutów, z którymi zderzamy się co dnia.
Wszystkie, każda z inny  grzechem – twoim lub swoim.
Wszystkie my - boskie…i ty i ja…            
……………………………………………………………………………………………………….
#wszystkie boskie
Otwarty cykl prac wykonanych w technice mieszanej (kolaż, haft), którego głównym tematem jest kobieta i problemy , z którymi zderza się we współczesnym świecie.
Pierwsze ilustracje z tego cyklu powstały pod wpływem warsztatów dla kobiet-młodych matek powracających na rynek pracy, i ich tematyka była głównie związana z kobietą w roli matki. Ale od tamtego czasu minęły dwa lata i świat, nasz kraj zaczął się zmieniać. Kobiety wyszły na ulice w proteście przeciwko ograniczaniu ich praw. Dlatego też i tematyka cyklu rozszerzyła się o inne aspekty.
Nietolerancja, ostracyzm, wpędzanie w poczucie winy to tylko kilka z kwestii jakimi zajęła się artystka.
Kolaże nawiązują do sakralnych przedstawień Maryi, najważniejszego obrazu kobiecości w kościele, ale przedstawione problemy są  namacalne, czasem szare, niektórym wydawać  by się mogło błahe.
Ascetyczność formy-ograniczona ilość  elementów, barwna plama kolorystyczna wybijająca na pierwszy plan postacie, symboliczne ujmowanie tematu to cechy charakterystyczne tych prac.
Do ilustracji gdzie postacie kobiet nie mają twarzy ,tak, że każda z nas może się w nich przejrzeć jak w lustrze,  dołączyły boskie z twarzą, czyli kobiety, które aktywnie włączają się w walkę o prawa kobiet (między innymi : Maria Peszek, Monika  Brodka).