#WSZYSTKIEBOSKIE CYKL


#wszystkieboskie
jestem
wystarczająca
pełna
doskonała
kompletna

jestem wszystko
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Przez wieki historia, kultura, prawo, religia, ludzie, mężczyźni i my kobiety także stawiałyśmy siebie na drugim=gorszym miejscu.

W kraju, w którym się urodziłam i mieszkam, dopiero od stu lat kobiety mają prawo głosu w wyborach. Codzienność jednak pokazuje, że nadal prawa kobiet to nie to samo co prawa człowieka, że wciąż musimy walczyć o nie, wskazywać nierówności, głośno i zrozumiale dla wszystkich je nazywać.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jesteśmy pełnią , jesteśmy równe, jesteśmy wolne!
Jesteśmy siostrami!

#wszystkieboskie można postrzegać lekceważąco, czyli tak, w jaki sposób często postrzegane są kobiety. Ot, ładna, zgrabna kompozycja, kolorowy obrazek na ścianę. Jednak  wprawne oko obserwatora dostrzeże to, co na pierwszy rzut nie jest oczywiste. Bowiem w tych kolorach, elementach i „wyszywankach” kryją się symbole, rysy, wzory, komunikaty.  Każda z ilustracji nawiązuje do sakralnych przedstawień Maryi, najważniejszego obrazu kobiecości w kościele. I tak jak ona, postać na kolażu otoczona jest aureolą, boskim symbolem doskonałości mimo, iż zilustrowany wybór jakiego dokonała jest często oceniany jako zły, grzeszny, umniejszający ją jako człowieka.  Usunięcie twarzy z przedstawianej sylwetki, wycięcie jej, pozwala nam utożsamiać się z nią,  przejrzeć się w niej jak w lustrze.
Ascetyczność formy - ograniczona ilość  elementów, barwna plama kolorystyczna wybijająca na pierwszy plan postacie oraz symboliczne ujmowanie tematu to cechy charakterystyczne tych prac.
Zastosowanie techniki haftu, kojarzonego z typowo kobiecym zajęciem jeszcze bardziej podkreśla wymowę   ilustracji. Haft czasem jest tylko konturem kształtu, ale bywa także blizną, tekstem albo wzór, który jest nim wyszyty ma znaczenie symboliczne: jak znak jutrzenki/gwiazdy porannej na tarczy czy wykorzystanie w tle jednej z prac starojapońskiego haftu wzmacniającego -Sashiko .
Cykl #wszystkieboskie jest cyklem otwartym. Projekt rozwija się i poszerza o nowe kolaże, także takie, na których pojawiają się znane osobowości - kobiety aktywnie walczące o prawa kobiet, głośno i odważnie mówiące o ich potrzebach  i problemach, z którymi borykają się na co dzień ze względu na płeć.

Wszystkie prace z cyklu >>>