EXODUS - PTAKI III
EXODUS - PTAKI III


Świat w swojej doskonałości jest niedopowiedziany. Mimo, iż widzimy krawędzie przedmiotów, mimo, iż znamy nasze kresy i przepaście je oddzielające nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że są tym czym są. Bo to spojrzenie bywa bardzo subiektywne. To samo niebo nad nami dla nas niebieskie dla zwierząt może mieć kolor purpury. A przecież patrzymy na to samo, choć nie tymi samymi oczami, lub nie przez to samo narzędzie.
Czy możemy zobaczyć więcej? Czy możemy zobaczyć inaczej? Jednocześnie nie zakrywając , nie przesłaniając ujrzeć coś jeszcze?
EXODUS to cykl ilustracji opartych na fotografiach mody gdzie w geście ciała, w kolorze, w fakturze materiału albo we wszystkim naraz artystka dostrzegła postacie ze świata zwierząt. Posługując się tradycyjną techniką hafciarską, wydobyła je na powierzchnię jednocześnie nie zakrywając zdjęć do końca . Przez ten zabieg możemy obserwować zarówno tło, które stało się inspiracją jak i efekt końcowy - zwierzę, które odzwierciedla.
Jest to szczególny exodus ponieważ jest wyjściem nie „z” ale „do” siebie, w głąb siebie, w poszukiwaniu bądź swojego totemicznego zwierzęcia, bądź wcześniejszego wcielania z procesu reinkarnacji.
Każdy może zobaczyć ten cykl jak zechce, poprzez narzędzia jakie posiada lub jakie używa do patrzenia…


Fragment fotografii (sylwetka modelki) - Richard Bush
Modelka - Joan Smalls
 VOGUE Rosja  04.2013